Bezpieczna tarczyca – pakiet rozszerzony
- Możliwość dojazdu do pacjenta: Tak
- Cena: 489 PLN
- Cena promocyjna: 180 PLN
Pomiar stężenia TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG i przeciwciał przeciw receptorom TSH (TRAb) jest zlecany w ramach postępowania diagnostycznego w chorobach tarczycy
Badanie wykonywane jest z próbki krwi żylnej
W ramach pakietu badamy:
- stężenie TSH, FT3, FT4 we krwi
- stężenie przeciwciał anty – TPO, anty – TG i przeciw receptorom TSH (TRAb) we krwi
Choroby tarczycy:
- zapalenie tarczycy typu Hashimoto – w tej chorobie dochodzi do produkcji przeciwciał przeciwko enzymowi biorącemu udział w syntezie hormonów tarczycy – mamy zatem do czynienia z ich niedoborem, co przekłada się na zwiększenie stężenia TSH. Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, występuje u 2% populacji, z czego 95% u płci żeńskiej.
- leczenie zastępcze hormonami tarczycy w niewystarczającej dawce.
- nadczynność przysadki mózgowej (rzadko), spowodowana gruczolakiem wydzielającym TSH
Choroby tarczycy:
- choroba Gravesa i Basedowa– jest to choroba autoimmunologiczna, polegająca na obecności w organizmie przeciwciał przeciwko receptorowi dla TSH, które łącząc się z tym receptorem powodują jego nadmierną aktywację prowadzącą do wzmożonego wydzielania hormonów tarczycy (nadczynności tarczycy). Z powodu nadmiaru hormonów tarczycy, przysadka mózgowa zmniejsza lub całkowicie przestaje wydzielać TSH. Choroba Gravesa i Basedowa stanowi najczęstszą przyczynę nadczynności tarczycy.
- wole guzkowe toksyczne– w tej chorobie dochodzi do rozwoju nadczynności tarczycy spowodowanej jej guzkowym rozrostem. Jest on wynikiem niedoboru jodu przed 15–30 laty.
Choroby przysadki mózgowej (rzadko):
- guz przysadki mózgowej lub tkanek otaczających przysadkę – w wyniku ucisku masy guza na przysadkę, wydzielanie TSH i innych hormonów przysadki jest zaburzone
- zespół Sheehana– jest to martwica przysadki z powodu jej niedokrwienia będącego następstwem utraty dużej ilości krwi podczas porodu.
Co to jest TSH?
TSH jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową stymulującym tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów tarczycy (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie TSH w odpowiedzi na małe stężenie hormonów tarczycy, zimno oraz na działanie adrenaliny i wazopresyny. Zmniejszone wydzielanie TSH obserwujemy w przypadku nadmiaru hormonów tarczycy.
Jakie są wskazania do oznaczenia stężenia TSH?
- Podejrzenie nadczynności tarczycy – obecność objawów, takich jak przyspieszony rytm serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, nietolerancja gorąca, spadek masy ciała, bezsenność, pobudzenie, wzmożona potliwość, osłabienie, drżenie rąk
- Podejrzenie niedoczynności tarczycy – obecność objawów, takich jak zwiększenie masy ciała, obniżenie nastroju, osłabienie, łatwe marznięcie, zaparcia, wolna akcja serca.
- Kontrola leczenia zastępczego hormonami tarczycy (w przypadku niedoczynności tarczycy)