CAŁODOBOWY NUMER ZGŁOSZENIOWY
536-200-112

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Fire Medical
Ul. Chłopickiego 73, 04-275 Warszawa

Informujemy, że przed każdą wizytą należy umówić się telefonicznie pod całodobowym numerem telefonu 536-200-112.
Image

BADANIA LABORATORYJNE - POBIERANIE KRWI


Centrum medyczne Fire Medical posiada punkt pobierania krwi, który w sposób komfortowy dla pacjenta pobiera próbki i wysyła je do laboratorium Synevo w celu przeprowadzenia badań. Klinika świadczy szeroki zakres usług w kierunku badań krwi. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez całą dobę.

Niezwykle ważne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia po przez wykonywanie profilaktycznych badań krwi. Ważne jest odpowiednie przygotowanie się do badania, takie postępowanie sprawi, że wynik będzie jasny i czytelny. Istnieje szereg czynników zewnętrznych, które mogą w różnym stopniu wpływać na wyniki badania diagnostycznego.

Większość badań diagnostycznych i laboratoryjnych jest wykonywana z użyciem próbki krwi żylnej pacjenta. Można oznaczyć poziom różnych hormonów, enzymów, elektrolitów, białek i innych substancji we krwi.

Nasze Centrum Medyczne świadczy kompleksowe usługi  diagnostyki laboratoryjnej. U nas wykonasz badania profilaktyczne, a także specjalistyczną diagnostykę Twoich problemów zdrowotnych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą specjalnie przygotowanych pakietów laboratoryjnych.

 


Kategorie badań:

Alergologia

Alergia jest niewłaściwą reakcja układu odpornościowego człowieka na alergeny, które dosyć licznie występują w środowisku. Wykonanie badań alergologicznych (testów alergicznych) ułatwi rozpoznanie i leczenie, dzięki czemu uczulenie zyska znacznie łagodniejszy przebieg. W przypadku dzieci wiarygodne wyniki testów z krwi otrzymujemy, badając niemowlaki od 6. miesiąca życia, to bezpieczna granica wieku, od której możemy rozpocząć diagnostykę serologiczną u dzieci. Testy alergiczne nie muszą być  wykonywane na czczo. 

W ramach badań z zakresu alergologii wykonujemy:

 • Profil wziewny (trawy, drzewa, zioła, pyłki roślin, roztocza, alergeny zwierzęce, pleśń)
 • Profil pokarmowy (alergie pokarmowe)
 • Profil kontaktowy (metale, lateks, tworzywa sztuczne, środki odkażające, konserwanty w kosmetykach, perfumy)
 • Profil atopowy (zbiór najczęstszych alergenów przyczyniających się do rozwoju chorób atopowych Astma, AZS)
 • Testy alergiczne podstawowe
 • Profil insekty/pasożyty
 • Profil leki (alergeny zawarte w lekach – antybiotyki, NLPZ, salicylany

POBRANIA KRWI W DOMU

 • Komfortowo, bezpiecznie, bez kolejek i wychodzenia z domu

*Skorzystaj z naszej usługi pobrania krwi w domu – z myślą o osobach starszych, pacjentach o ograniczonej sprawności ruchowej oraz wszystkich ceniących sobie komfort i wygodę posiadamy możliwość wykonania usługi bez wychodzenia z domu.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


oraz co warto wiedzieć przed wykonaniem badania

Przed jakimi badaniami należy być na czczo?

Najczęściej wykonywane badania, które wymagają bycia na czczo to m.in.:

Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów. Jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Pobrania dokonuje się zwykle w godzinach porannych, pacjent nie powinien spożywać żadnych posiłków na przynajmniej 12 godzin przed badaniem. Dopuszczalne jest picie niegazowanej wody. Na 24 godziny przed badaniem zaleca się nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego. Niewskazane są papierosy oraz alkohol.

 • Badanie trwa ponad 2h, a w trakcie dokonywane są trzy pobrania krwi.
 • Na badanie należy zgłosić się na czczo, najpóźniej do godziny 8.
 • Podczas badania nie można jeść, ani opuszczać centrum medycznego.

Pełna morfologia krwi jest badaniem, dzięki któremu możemy ocenić ogólny stan układu czerwonokrwinkowego i białokrwinkowego oraz płytek krwi pacjenta. Przed badaniem zaleca się, by osoba badana nie jadła przez przynajmniej trzynaście godzin przed pobraniem krwi, które zwykle odbywa się w godzinach porannych. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku dzieci do trzeciego miesiąca życia. Rodzic powinien jednak koniecznie pamiętać, by uprzedzić o tym fakcie lekarza.

(Próby wątrobowe pozwalają już we wczesnym stadium wykryć zaburzenia gospodarki tłuszczowej oraz zapalenie czy stłuszczenie wątroby. Badanie polega na oznaczeniu wielkości parametrów wątroby takich jak bilirubina czy enzymów wątrobowych. By wyniki nie zostały zaburzone, pacjent powinien zjeść ostatni posiłek do godziny 18.00 po południu, jeśli następnego dnia planuje poddać się pobraniu próbki.)

(Profil lipidowy pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia u pacjenta groźnych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu czy choroba niedokrwienna serca. Lipidogram wykonuje się na czczo. Zaleca się, by od ostatniego posiłku pacjenta minęło 13-14 godzin. Ponadto na 2-3 dni przed badaniem należy całkowicie zrezygnować z alkoholu. Badanie wykonuje się w godzinach porannych. Wskazane jest, by na dzień przed badaniem unikać dużego wysiłku fizycznego.)

Jonogram to badanie krwi, które określa stężenie najważniejszych dla człowieka jonów, czyli sodu, wapnia, potasu, żelaza i magnezu. Równowaga wodno-elektrolitowa jest bardzo ważna w prawidłowej pracy organizmu. Ostatni posiłek pacjent powinien spożyć 12 godzin przed badaniem. Wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego na kilkanaście godzin przed badaniem.

Insulina to hormon wytwarzany w trzustce, a dokładniej w komórkach β wysp Langerhansa. Pomaga kontrolować stężenie glukozy we krwi. Przez 2-3 dni przed badaniem insuliny nie powinno się pić alkoholu. Należy powstrzymać się od picia kawy i herbaty oraz spożywania posiłków 12-14 godzin przed badaniem. Warto także unikać stresu, który może pobudzać organizm do wytwarzania insuliny. Insulina jest badaniem wykonywanym na czczo, tylko wtedy można oznaczyć prawidłowy poziom tego hormonu.

Oznaczenie stężenia mocznika w surowicy krwi, przydatne jest w diagnostyce funkcji nerek i chorób metabolicznych. Zaleca się, aby krew pobierana była w godzinach porannych. Warto 2‒3 doby przed badaniem laboratoryjnym zrezygnować z picia alkoholu. Zaleca się, by ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.18.00.

Kortyzol określany jest inaczej „hormonem stresu”. Wyrzut kortyzolu powoduje wzrost stężenia glukozy i ciśnienia tętniczego krwi. Nieprawidłowe stężenie kortyzolu może świadczyć o niedoczynności lub nadczynności kory nadnerczy. Przed badaniem pacjent powinien być wyspany i na czczo oraz nie pić alkoholu 2-3 dni przed. Badanie powinno być wykonywane w godzinach porannych. Ważne jest także, by badany unikał stresu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego podczas i przed pobraniem, by nie zaburzyć ostatecznych wyników. Przez około dwanaście godzin przed pobraniem próbki, pacjent powinien powstrzymać się od posiłku, a także unikać w tym czasie picia herbaty oraz kawy.

Badanie APTT (czas kaolinowo-kefalinowy) jest jednym z badań, które pozwala na diagnostykę związaną z krzepnięciem krwi oraz występującymi w tym zakresie zaburzeniami. Parametr pozwala ocenić czas, jaki jest niezbędny do powstania skrzepu. APTT ocenia proces krzepnięcia krwi np. w diagnozie zakrzepicy. Badanie APTT nie wymaga specyficznego przygotowania, jednak należy pamiętać, że krew musi zostać pobrana na czczo. Oznacza to, że czas, jaki musi upłynąć od ostatniego posiłku do momentu pobrania krwi to minimum 12 godzin. Przed wykonaniem badania APTT należy unikać stresu oraz aktywnego wysiłku fizycznego, ponieważ mogą one mieć wpływ na rzetelność wyniku.

O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając się na badanie krwi ?

Na wiarygodność wyników badania krwi mogą wpływać także:

 • Pora dnia. Większość badań powinno się wykonywać między godziną 7 a 10 rano.
 • Alkohol i inne używki w okresie poprzedzającym badanie. Powodują zaburzenia wodno-elektrolitowe.
 • Leki, w tym przeciwbólowe i witamina C. Mogą wpływać na wyniki np. prób wątrobowych lub układu krzepnięcia
 • Podobnie jak leki mogą fałszować wyniki.
 • Herbatki i preparaty ziołowe. Mogą m.in. wpływać na funkcjonowanie wątroby i stężenie glukozy.
 • Może wpływać np. na stężenie glukozy.
 • Duży wysiłek fizyczny. Może powodować m.in. zmniejszenie objętości osocza.
 • Nieprzespana noc i zaburzenia rytmu dobowego, związane np. z pracą w nocy lub zmianą strefy czasowej. Mogą powodować np. wzrost stężenia glukozy i cholesterolu.
 • Cykl miesięczny u kobiet. Może mieć wpływ m.in. na ilość leukocytów.

Pamiętaj, aby dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i przed badaniem dowiedzieć się, jak należy się do niego przygotować.

Badania po obciążeniu roztworem glukozy

 • Badania po obciążeniu wykonywane są na podstawie skierowania od lekarza.
 • Badanie trwa ponad 2h, a w trakcie dokonywane są trzy pobrania krwi.
 • Na badanie należy zgłosić się na czczo, najpóźniej do godziny 8.
 • Podczas badania nie można jeść, ani opuszczać centrum medycznego.

Badanie moczu

 • Przed badaniem należy zaopatrzyć się w pojemnik jendnorazowy (badanie ogólne moczu) lub sterylny (posiew moczu). Można go zakupić w aptece lub odebrać w punkcie pobrań.
 • Przed pobraniem próbki moczu należy dokładnie, ciepłą wodą z mydłem umyć ręce oraz ujście cewki moczowej (u kobiet od przodu w kierunku odbytu, a u mężczyzn żołądź po odsunięciu napletka).
 • Mocz na posiew i do badania ogólnego należy oddać po nocnym spoczynku z tzw. "środkowego strumienia"- najpierw należy oddać pierwszą niewielką ilość moczu do toalety, następnie do pojemnika na mocz, a końcową porcję moczu ponownie oddać do toalety.
 • Pobrana próbka moczu do badania ogólnego powinna wynosić od 50 do 100 mililitrów, próbka na posiew może mieć kilka mililitrów.
 • Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć i dostarczyć jak najszybciej do punktu pobrań. Jeśli nie ma możliwości by zrobić to od razu, należy umieścić naczynie w lodówce i przynieść do zbadania jak tylko będzie to możliwe (próbka moczu nie powinna znajdować się w lodówce dłużej niż 2h).

Pobranie krwi

 • Pobranie należy wykonać w godzinach porannych, na czczo.
 • Należy powstrzymać się od posiłku około 12h przed wykonywanym badaniem.
 • Rano należy pić wodę niegazowaną.
 • W miarę możliwości pobranie krwi przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zaleci inaczej.
 • Przed badaniem należy pozostawać w spoczynku około 10-15 minut (pozycja siedząca), nawet umiarkowany wysiłek fizyczny taki jak chodzenie, wejście po schodach może zmienić wartość wyników badania laboratoryjnego.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Fire Medical

Centrum Medyczne  |  Poradnia Lekarska  |  Prywatne pogotowie ratunkowe

Ul. Chłopickiego 73,  04-275 Warszawa

NIP 125-147-70-71 REGON 36373426400012

Kody Resort VII-001, VII-002, VII-003, VII-004

Nr księgi rej 000000246686

KONTAKT 24/h

PODAJ SWÓJ NUMER ODDZWONIMY!


CAŁODOBOWY NUMER ZGŁOSZENIOWY
536-200-112